جستجو در سایت :   

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

– 1- مقدمه

فلات پهناور ایران از لحاظ جغرافیایی در کمر­بند خشک و نیمه­خشک جهان واقع شده زیرا عرض جغرافیایی 20 تا 40 درجه نیمکره شمالی زمین متاثر از اوضاع آب و هوایی خشک جهان بوده و اغلب کویر­های دنیا در این منطقه قرار گرفته می باشد (مهاجر،1382). در ایران تبدیل اراضی بدون کشت اطراف شهرها به پارک­های مصنوعی و غرس نهال به وسعت قابل ملاحظه، مانند اقدام هایی می باشد که به مقصود مبارزه با آلودگی هوا و ایجاد فضای سبز پس از ملی شدن جنگل­ها و مراتع کشور به اقدام آمده می باشد. با در نظر داشتن موقعیت اقلیمی ایران که سطح وسیعی از آن را مناطق خشک و نیمه خشک اشغال کرده، به­سرعت می­توان به اهمیت جنگل­کاری در کشور پی­برد (مصدق،1378). در مناطق خشک برای حصول موفقیت در جنگل­کاری آشنایی با جغرافیای گیاهی لازم و ضروری به نظر می­رسد تا از روی گیاهان باقیمانده، که معرف رستنی­های سابق در آن مناطق هستند بتوانیم گونه­هایی را که کاشت آنها با شرایط محل سازگاری دارد بشناسیم. کاشت درختان بومی در اکثر موردها در صورت مدیریت با موفقیت همراه بوده و می­توان گونه­های خارجی را نیز در جنگل­کاری بصورت آزمایشی وارد نمود (انصاری،1347).          حدود 35% از چوب مورد نیاز جهان از منابع جنگل­کاری تامین می­گردد که تنها حدود 3% از کل سطح جنگل­های جهان را به خود اختصاص داده می باشد و انتظار می­رود که جنگل­کاری­ها بتوانند پاسخگوی 46% از تقاضای چوب جهان تا سال 2040 باشند (بوت و همکاران[1]،2002). خاطر نشان می گردد که جنگل­کاری نباید تنها با هدف اقتصادی و مالی صورت گیرد، گاهی بایستی تنها به دلیل اهمیت تفریحی یا حفاظتی آن برای اجتماع با تقبل هزینه، اقدام به جنگل­کاری در منطقه نمود (یخکشی،1381). در کشور ایران که به رغم دارا بودن اکوسیستمی خشک و شکننده (مجد طاهری و جلیلی،1375) سرعت تخریب جنگل در دنیا توسط بشر بیش از احیا و توسعه آن می باشد (بانک لغت[2]، 2000). با در نظر داشتن مزایای زیاد جنگل­ها بایستی کوشش گردد این منابع با اجرای مدیریتی اصولی هر چه بهتر حفظ و توسعه یابند. شناخت وی‍ژگی­های خاک یکی از پایه­های مدیریتی جنگل می باشد که بسیاری از گزینه­های جنگل­شناسی مانند انتخاب گونه، تعیین حاصل­خیزی رویشگاه، نرخ رویش توده، اندازه سطح ذخیره­گاه لازم در جنگل، پیش­بینی درصد زنده­مانی و رشد نهال­ها تحت تاثیر آن قرار می­گیرند (دانیل[3]، 1979).

نکته مهم این می باشد که برنامه­ریزی­های کشاورزی و منابع طبیعی و تولید در هر منطقه به یک سری اطلاعات مربوط به آن منطقه نیازمند می­باشد که یکی از مهم­ترین آن وضعیت خاک می باشد. زیرا خاک، بستر رویش بوده، و گیاه را استوار نگه داشته و منبع غنی از مواد غذایی را نیز در اختیار آن قرار می­دهد (رای موند[4]، 1998). پس بایستی به مقصود کمک به حفظ و توسعه جنگل­ها، اطلاعات موجود در ارتباط با تاثیر گونه­های جنگلی بر این ویژگی­ها مشخص گردد. البته خاکشناسی جنگل در دنیا سابقه طولانی داشته و تا کنون دانشمندان زیادی در زمینه اثر گونه­های درختی بر خاک پژوهش نموده­اند. به عنوان مثال در قاره­ی اروپا تا سال 2002 تعداد 205 پژوهش در زمینه مطالعه اثر مهم­ترین گونه­های درختی بر ویژگی­های فیزیکوشیمیایی خاک انجام شده می باشد (آگوستو[5] و همکاران، 2002). شدت تاثیر، به تیپ خاکی که جنگل­کاری در آن استقرار پیدا کرده و شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد (گانجنت[6] و همکاران، 2004). تولید موفقیت­آمیز گیاهان مستلزم خاک مناسب و وجود مقدار کافی از عناصر غذایی و قابل بهره گیری گیاه می باشد، عناصر غذایی نه تنها بایستی به صورت ترکیباتی باشند که به سهولت مورد بهره گیری گیاهان قرار می­گیرند، بلکه تعادل بین مقدار آن­ها نیز مهم می باشد (تاندون[7]، 1989). با اندکی دقت به وضوح مشخص می­گردد که عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم جزء اصلی­ترین و ضروری­ترین عناصر غذایی گیاه می­باشد (هانسون[8]، 1967). جذب متفاوت از منابع و بازگشت کربن و عناصر غذایی عوامل مهم و اصلی در جریان عناصر غذایی درون سیستم هستند (میلر[9]، 1984). ارتباط و اثرات متقابل بین خاک و درختان در یک منطقه­ی مشخص اقلیمی به قدری به هم نزدیک و به اندازه­ای دارای پیوند تنگاتنگ هستند که یک مولفه را بدون تاثیر مولفه دیگر نمی­توان مطالعه و مطالعه نمود (زرین کفش، 1380).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : رشد و نمو و پراکنش بذر جو دره و خردل وحشی

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

درکشوری مثل ایران، شهرها برای مقابله با آلودگی­های صوتی و هوایی و کاهش استرس­های محیطی، بیشتر از هر نقطه­ی دیگری به فضای سبز نیاز دارند. اصولا خاک­هایی که برای جنگل­کاری در نظر گرفته می­شوند اغلب برای زراعت نامناسب بوده و حاصلخیزی کمی دارند و جنگل­کاری می­تواند به حاصلخیزی و خصوصیات مطلوب آن کمک کند (روحی مقدم و همکاران، 1386). درهمین راستا شناخت گونه­های سازگار در هر منطقه ضروری به نظر می­رسد زیرا که این گونه­ها به تیمار و آبیاری کمتری نیاز دارند. گونه­های پهن­برگ، نسبت به سوزنی­برگ دارای قدرت ذخیره­ی ازت بیشتر (سولان[10]، 1990: هومان[11] وهمکاران ،1992) و فسفر کمتری (کوله[12] و همکاران، 1990) هستند و همچنین از تخلخل خاکی و سرعت هوادیدگی کمتری (آگوستو[13] و همکاران ، 2002) نیز برخوردارند و این تاثیر بیشتر در عمق 10-0 سانتی­متری خاک دیده می­گردد (هاگن[14] و همکاران و 2004). آب­شویی عناصر معدنی در خاک­های زیر پوشش سوزنی­برگان سریع­تر از خاک­های تحت پوشش پهن­برگان آن می باشد. همچنین تجمع و انتقال عناصر معدنی فیلتر شده از جو و گرد و غبار روی برگ­های سوزنی­برگان بیش از پهن­برگان می باشد (زرین کفش، 1380). هر چند درختان جنگلی خشکی­گرا به سبب کندی رشد و اینکه غالباً به ابعاد قابل ملاحظه­ای نمی­رسند و بعضاً از نظر کیفیت چوب نیز چندان مطلوب نیستند اما عاری از فایده نبوده­اند (جزیره­ای، 1381). یکی از این مناطق خشک در ایران اصفهان می­باشد که از دیر باز در حال توسعه جنگل­کاری­ها با گونه­های مناسب بوده می باشد. از گونه­های سازگار با این منطقه کاج تهران و توت می باشد. پژوهش حاضر رویش و مواد غذایی خاک و برگ را در دو گونه توت سفید (Morus alba L.) و کاج تهران Medw) eldarica (Pinus در جنگل­کاری اصفهان، و در سه منطقه­ی پارک کوهستان، پارک شرق و جنگل دست کاشت دانشگاه صنعتی مطالعه خواهد نمود.

 

1-2- سوال­های پژوهش:

آیا توده­های مورد پژوهش از نظر کمیت و کیفیت وضعیت مطلوبی دارند؟

آیا تاثیر خاک بر اندازه رویش گونه­های مذکور در سه منطقه متفاوت می باشد؟

آیا تفاوت مشخصه­های رویش در دو توده ناشی از تفاوت در ویژگی­های خاک می­باشد؟

 

1-3- فرضیه­ها:

مشخصه­های کمی و کیفی درختان در سه منطقه با یکدیگر اختلاف معنی­داری دارند.

رویش گونه­های مورد مطالعه در این مناطق متفاوت می باشد.

تاثیر مشخصه­های خاک بر رویش گونه­ها در این مناطق متفاوت می باشد.

[1]. Booth

[2]. Word bank

[3]. Daniel

[4]. Raymon

[5]. Augusto

[6]. Ganjegante

[7]. Tandon

[8]. Hanson

[9]. Miller

[10]. Colline

[11]. Homann

[12]. Cole

[13]. Augusto

[14]. Hagen

 

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :80

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***