جستجو در سایت :   


برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول: مقدمه

مقدمه

از دیدگاه جهانی پس از آب و هوا، پوسته خاکی کره زمین، سومین جزء عمده محیط زیست بشر تعبیر می گردد. خاک به علاوه که پایگاه موجودات خشک‌زی (به ویژه جوامع انسانی) می باشد، محیط منحصر به فردی برای زندگی انواع موجودات زنده، به خصوص گیاهان به شمار می‌رود. برخلاف آب و هوا، آلودگی خاک از نظر ترکیب شیمیایی به آسانی قابل اندازه‌گیری نیست و یک خاک پاک یا خالص تعریف‌پذیر نمی‌باشد. پس به ناگزیر مسائل بالقوه آلودگی خاک در چارچوب پیش بینی خطرات و صدمات احتمالی در کارکرد خاک مطالعه می­گردد (بای بوردی، 1382).

خاک اساس هستی، تولید و انبار مواد خام می باشد و تأثیر بسیار مهمی در زندگی بشر اعمال می کند. تأثیر عمومی خاک نسبت به هوا و آب از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. حفاظت خاک به عنوان یک وظیفه سیاست محیطی مانند آب و هوا واجب و ضروری می‌باشد. بشر هر چه بیشتر کوشش می کند هوا و آب را تمیز کند به همان نسبت در نتیجه این اقدام پاک کننده‌ی خود، خاک را آلوده‌تر می کند و بر بار آلودگی خاک اضافه می گردد. خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت می باشد. بدون داشتن خاک سالم حیات و زندگی روی زمین امکان‌پذیر نخواهد بود. حدود 95٪ غذای بشر از زمین حاصل می گردد .برنامه ریزی برای داشتن خاک سالم و تولید کننده لازمه‌ی بقای بشر می باشد. ورود مواد، ارگانیسم‌های زیستی یا انرژی به درون خاک سبب تغییر کیفیت خاک می گردد همین مسئله باعث می گردد که خاک از حالت طبیعی خود خارج گردد (بخشی خانیکی،1386).

مدت‌هاست که مواد نفتی و مشتقات آن در اثر حمل و نقل یا ذخیره سازی موجب آلودگی خاک می گردد. آلودگی­‌ های نفتی یک پیامد اجتناب ناپذیر افزایش سریع جمعیت و فرآیند صنعتی شدن می باشد. آلودگی‌ها نفتی، سمی، جهش‌زا و سرطان‌زا هستند و علاوه بر تأثیر گسترده بر اکوسیستم منطقه، با گذشت زمان و ورود به چرخه غذایی، به مواد غذایی مورد بهره گیری جوامع انسانی نیز راه می‌یابند و به این ترتیب، سلامت بشر، گیاهان، جانوران، رودخانه‌ها، آب­های زیرزمینی و تولیدات کشاورزی را تهدید می‌کنند (انیگبرو و همکاران[1]، 2008).

آلودگی­های نفتی از لحاظ توزیع و اندازه آلودگی در طبیعت به دو گروه تقسیم می­شوند:

1- آلودگی در محل: به عنوان مثال آلودگی ناشی از تصادفات تانکر­های نفتی، تخریب و یا انفجار یک ترمینال نفتی و اسکله­های نفتی و خطوط انتقال

2- آلودگی پراکنده: به عنوان مثال بهره گیری از نفت سفید به عنوان آفت کش درفعالیت­های کشاورزی

سبزیجات گروهی از گیاهان محسوب می شوند که با اهداف متفاوتی در بوم نظام‌های زراعی مورد کشت و کار قرار می­ گیرند و سرشار از فیبر، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می‌باشند. اندام‌های مختلف سبزی‌ها شامل ریشه، ساقه، برگ، گل و میوه به صورت تازه (خام)، پخته شده، سرخ شده، یخ زده، خشک شده و کنسرو شده در تهیه انواع مواد غذایی و دسرها به کار می‌طریقه. سبزیجات از اجزای مهم رژیم غذایی سالم هستند و در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و بعضی از انواع سرطان‌ها به خصوص سرطا‌ن‌های دستگاه گوارش موثر هستند (کوچکی و همکاران، 1392).

استان خوزستان از دیرباز در بخش کشاورزی دارای استعدادهای فراوان بوده می باشد. داشتن خاک حاصلخیز، وجود رودخانه­های همیشگی و فصلی فراوان، این امکانات جغرافیایی هملگی باعث شده تا استان خوزستان یکی از قطب­های کشاورزی ایران محسوب گردد نفت سفید یکی از معمول‌ترین فرآورده‌های نفتی می باشد که در بخش‌هایی از استان خوزستان برای مبارزه با علف‌های هرز سبزیجات به گونه گسترده از آن بهره گیری می­گردد (خداویسی، 1391). که دلیل آن ارزان و قابل دسترس بودن نفت سفید می‌باشد. که این اقدام موجب آلودگی محصول و نیز نابودی خاک مزارع می گردد. کشاورزان بوسیله سمپاش‌های موتوری و تراکتوری در حجم بالا مزارع را با نفت سفید سمپاشی می‌کنند. مصرف نفت سفید بر محصولات سبزی که برای سمپاشی مزارع مصرف می گردد، علف‌های هرز را نابود کرده اما به محصولاتی مانند جعفری و هویج آسیبی وارد نمی‌کند و این امر موجب شده تا کشاورزان به دلیل هزینه بالای سموم کشاورزی، نفت سفید را جایگزین سموم کنند. بهره گیری از نفت سفید برای از بین بردن علف‌های هرز مزارع سبزی به تهدیدی جدی برای سلامت مردم و مصرف کنندگان این گونه سبزیجات تبدیل شده می باشد. بخشی از محصول هویج و جعفری عرضه شده به بازار به دلیل آلودگی به نفت غیر‌قابل مصرف بوده و در صورت مصرف موجب مسمومیت فرد می گردد. این نوع محصولات که با قیمتی کمتر و بعضا مستقیما از سوی کشاورز و به صورت کیسه‌ای مانند عرضه محصول (هویج) در حاشیه جاده‌ها و توسط وانت‌بارها در سطح شهر عرضه می گردد، به قدری با نفت سمپاشی شده‌اند که بوی تند نفت سفید از آن به راحتی قابل استشمام می‌باشد (ذکوی، 1393) و (خداویسی، 1391) در زمینه اثر نفت سفید بر سبزی های جعفری، گشنیز و هویج در خوزستان مطالعاتی انجام داده­اند

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد:تأثیر تنش خشکی انتهای فصل و سالیسیلیک اسید بر دمای سایه‌انداز گیاهی، عملکرد و اجزاء عملکرد دو رقم کلزا

نفت چراغ (نفت سفید) می باشد و مخلوط پیچیده­ای از پارافین (آلکان­ها)، سیکلوپارافین (سیکلو­آلکان‌ها، نفتن‌ها)، آروماتیک و الفین­ها (آلکن‌ها) با تقریباً 9 Cبه 16C می باشد (ایروین و همکاران[2]، 1997؛ آکپووتا و همکاران[3]، 2011). همچنین فلزات سنگین موجود در نفت سفید با تجمع در اندام گیاه در غلظت‌هایی بیش از حد استاندارد، ضمن فراهم آوردن موجبات کاهش رشد و عملکرد محصولات کشاورزی، آلوده شدن زنجیره غذایی و به خطر افتادن سلامت جوامع انسانی را به همراه دارد (ذکوی، 1393).

گیاهان سبز اولین حلقه از زنجیره اکوسیستم می‌باشند و هر گونه تأثیر زیان باری بر دنیای گیاهی حیات و سلامت سایر حلقه‌های این زنجیره را به خطر می‌اندازد، از سوی دیگر با توسعه صنایع و فناوری آلودگی‌های زیست محیطی رو به افزایش می باشد ( سانینگام و همکاران[4]، 1996). نفت سفید بر روی بقا و بهره‌وری گیاهان زراعی اثر بازدارندگی دارد (گیلیازو و گایسین[5]، 2003). بعد از اینکه هیدروکربن‌های نفتی به سطح خاک می­رسد اندازه تجزیه آن خیلی کندتر می گردد. هیدروکربن‌های نفتی انباشته شده در لایه‌های بالایی خاک به گونه معنی داری باعث تغییر شکل ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی خاک و هم‌چنین کاهش جوانه‌زنی و رشد گیاهان شده، در نتیجه باعث ایجاد سمیت برای گیاهان می گردد (سالانیتر­و[6]، 2001).

نفت وقتی که در تماس با بافت های گیاهی قرار می‌گیرند بطور مستقیم اثراتی سمی بر روی گیاهان بجا می‌گذارند. با این حال، پاسخ گیاهان به هیدروکربن‌های نفتی متفاوت می باشد. بعضی از گیاهان پیش روی این آلودگی، مقاوم هستند، پیش روی بعضی از گیاهان مقاوم می‌توانند باعث پاکسازی آلودگی خاک گردند. به دلیل تفاوت در روش‌های آزمایشگاهی و مزرعه‌ای، تنوع در گونه‌های گیاهی، نوع خاک، رژیم‌های رطوبتی، تنوع در غلظت هیدروکربن‌‌های نفتی و مدت زمان آلودگی، نتایج آزمایشگاهی قابل دسترس، در مورد تحمل گیاه به آلودگی خاک توسط نفت سفید اندک می باشد. به علاوه، اغلب نتایج ضعیف بنیان بوده و با هم هم‌خوانی ندارند (برئوس و لاریونوا[7]، 2006 ؛ نئومن و رینولدس[8]، 2004).

فرضیه‌‌ها:

1ـ خاک­های آلوده به نفت سفید باعث افزایش جذب عناصر سنگین در سبزیجات می­گردد.

2- خاک­های آلوده به نفت سفید باعث کاهش کیفیت و کمیت سبزیجات می­گردد.

اهداف اصلی:

1ـ تعیین اندازه عناصر سنگین در سبزیجات کشت شده در خاک‌های آلوده به هیدرو‌کربن‌های نفتی در بعضی مزارع استان خوزستان

2ـ مطالعه کمیت و کیفیت سبزیجات کشت شده در خاک‌های آلوده به نفت سفید

اهداف فرعی:

1ـ ارزیابی توان رشد سبزیجات، گسترش ریزوسفری، وزن خشک کل اندام‌های گیاهی، ریشه و اندام‌های هوایی و هم‌چنین اندازه عناصر موجود در گیاهان مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

نو‌آوری: تا کنون مطالعه‌ای مزرعه‌ای در ارتباط با کمیت و کیفیت سبزیجات کاشته شده در مزارع آلوده به نفت سفید انجام نشده می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم: مروری بر پژوهش­های انجام شده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم: مروری پرژوهش­های انجام شده

1-2 آلودگی نفتی خاک

نفت خام تقریبآ از دو عنصر هیدروژن و کربن تشکیل شده که نسبت هیدروژن به کربن در نفت خام 85/1 می­باشد. عناصر سولفور، نیتروژن و اکسیژن کمتر از 3 درصد نفت را تشکیل می­دهند. عناصر سنگین نیکل و وانادیم نیز در ترکیبات نفتی پیدا نمود می­شوند. در بین عناصر تشکیل دهنده نفت، هیدروژن سبک­ترین عنصر می­باشد. پس هر ترکیب نفتی که دارای هیدروژن بیشتری باشد دارای چگالی ویژه پایین می­باشد. عناصر هیدروژن و کربن اغلب در ترکیب با هم به صورت هیدروکربن وجود دارند که از لحاظ اندازه و نوع مولکولی در نفت خام متنوع هستند. تفاوت در خصوصیات شیمیایی و فیزیکی نفت ناشی از تنوع در توزیع ترکیبات با اندازه، نوع هیدروکربن و درصد ترکیبات اکسیژن، گوگرد و نیتروژن متفاوت می­باشد (هانت[9]، 1995)؛(سلیمانی امین آبادی، 1383).

[1] .Anigboro et al.

[2]. Irwin et al.

  1. Akpoveta et al.

[4]. Cunningham

  1. Gilyazov and Gaisin
  2. Salanitro
  3. 1. Breus and Larionova
  4. Newman and Reynolds
  5. 1. Hunt

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :90

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***