جستجو در سایت :   

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی 

عنوان :  مطالعه اثر عصاره صبرزرد بر تغییرات ایجاد شده ناشی از دیابت القایی موش صحرایی ماده بر طریقه تکامل گنادهای نر و ماده در مراحل جنینی، نوزادی و بلوغ

دانشگاه شیراز 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی 

عنوان :

 مطالعه اثر عصاره صبرزرد بر تغییرات ایجاد شده ناشی از دیابت القایی موش صحرایی ماده بر طریقه تکامل گنادهای نر و ماده در مراحل جنینی، نوزادی و بلوغ

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه و هدف

دیابت از شایعترین بیماریهای متابولیکی می باشد. اگر انسولین به اندازه کافی ترشح نگردد و یا سلولهای بدن دچار حالتی بنام مقاومت به انسولین گردند، اندازه قندخون بالا می رود و فرد دچار بیماری دیابت میشود.  دیابت سبب بروز عوارض جانبی زیادی مانند صدمه به دستگاه تولید مثل وکاهش اندازه بارداری، اختلال در سیکل قاعدگی، تاخیر در بلوغ اووسیت ، اختلال در نعوظ و انزال ، کاهش تحرک اسپرم و کاهش سلول های سرتولی و لیدیــگ می گـردد  ((Diamond etal 1989,Vignon etal 1991, Luca etal 2000  .

  یکی از انواع دیابت ، دیابت بارداری می باشد که عوارض زیر را بدنبال دارد:    

  • هیپرگلیسمی مادری، افزایش قندخون مادر سبب افزایش قندخون جنین و سپس بصورت ثانویه سبب افزایش انسولین جنین می گردد. انسولین هورمون اصلی رشد جنین می باشد. پس بچه های مادران دیابتی اغلب دچارماکروزومی ( وزن بیش از 4000 گرم به هنگام تولد در بشر) هستند (Guyton etal 2006).

 2ـ  افزایش فشار خون

 3 ـ کاهش قندخون نوزاد

 4ـ ناهنجاریهای مادرزادی

 5  ـ سقط

     از طرفی نیزعدم کنترل دیابت مادران باردار سبب ایجاد نواقص مادرزادی بویژه درمراحل اولیه شکل گیری اعضای بدن می گردد ویکی از ناهنجاری های مادرزادی، ناهنجاری دستگاه ادراری ـ  تناسلی می باشد  (Eriksson etal 2003).   

   هدف از این پژوهش، مطالعه اثر عصاره صبرزرد بر تغییرات ایجاد شده ناشی از دیابت القایی موش صحرایی ماده بر طریقه تکامل گنادهای نر و ماده در مراحل جنینی، نوزادی و بلوغ می- باشد.

کلیات

2ـ1ـ طبقه بندی دیابت

2ـ1ـ1ـ دیابت شیرین نوع I یا دیابت قندی وابسته به انسولین (IDDM) 1

این نوع دیابت که قبلاً تحت عنوان دیابت شیرین وابسته به انسولین یا دیابت جوانان شناخته می گردید، یک بیماری خود ایمنی2 به شمار می رود (2006 Guyton etal ،1977,1990,2001 Aerts etal) . اکثر محققین عقیده دارند که تخریب سلولهای بتا در اثر یک پاسخ خودایمنی با واسطه لنفوسیتهای T که بطور اختصاصی علیه یک یا چند پروتئین سلولهای بتا فعال می شوند، انجام می شود. پاسخ خودایمنی شامل اختلالاتی درچرخه تنظیم ایمنی بدن می باشد (1998 Rabinocitch etal). از آنجا که دیابت نوع I در زمینه های خاص ژنتیکی بروز می کند و این استعدادهای ژنتیکی غیرقابل تغییر هستند، پس توجه بیشتر به حذف و یا کاهش عوامل محیطی و بروزدهنده معطوف می گـــردد. از عوامل افزایش دهنده خطرابتلا به دیابت، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت شیرین می باشد. اندازه شیوع ابتلا به دیابت در بچه های مادر مبتلا به دیابت نوع یک  و پدر سالم  3% ـ 1%  می- باشد، در حالی که اگر مادر سالم و پدر به دیابت نوع یک مبتلا باشد، خطر ابتلا بچه ها بیشتر و شیوع آن 1/6% می باشد و در صورتی که پدر و مادر هر دو مبتلا به دیابت نوع یک باشند، خطرابتلا بیشتر از دو حالت قبلی بوده و شیوع آن20% می باشد (  1988 Warram etal).

   تکرر ادرار، احساس خستگی و تشنگی زیاد، اشتهای فراوان، کاهش وزن، خارش ناحیه تناسلی، ابتلاء به عفونت ها ، بویژه عفونت های دستگاه ادراری ـ تناسلی و پوست از علایم شایع

   دیابت شیرین نوع I می باشد (2006 Jameson etal).  بیماری های قلبی عروقی (Rizzo etal 1992 )، بیماری سیستم اعصاب مرکزی (1999  Djelmis etal) ، بیماری کلیوی (1990 Garner etal) ،  بیماری چشمی (Hare etal 1994  ) ، ناتوانی جنسی و بخصوص بیماری رگهای خونی اندامهای بدن، که با خطر ایجاد  زخمهای شدید پوستی در پاها و قانقاریای عضو همراه می باشد ( 1990 Dinulovic etal ) ، از عوارض احتمالی دیابت نوع یک می باشند.

2ـ1ـ2ـ دیابت شیرین نوع II یا دیابت قندی غیر وابسته به انسولین(NIDDM) 1

        در این نوع دیابت، تولید انسولین توسط لوزالمعده طبیعی می باشد اما بدن به دلایلی،  پاسخ مناسبی به این هورمون نمی دهد و علیرغم سطح بالای قندخون، سلولهای بدن نمی- توانند از این منبع عمده انرژی به گونه مؤثری بهره گیری کنند (Guyton etal 2006).

   دیابت نوع II شایعترین شکل دیابت می باشد که به آهستگی شروع می گردد و در آغاز غیرقابل تشخیص می باشد و  حتی اگر تشخیص داده گردد توسط بیماران نادیده گرفته می گردد. کنترل ضعیف دیابت نوع II در زنان حامله سبب در معرض خطر قرارگرفتن جنین آنها می- گردد (Savion etal 2004) .

تکرر ادرار، احساس تشنگی زیاد، احساس خستگی مفرط، کم شدن سوی چشم، گزگز و احساس کرختی در دستها و پاها ، عفونتهای مکرر پوستی ، عفونت های ناحیه ادراری ـ تناسلی ، لثه ها و دهان ، تأخیر در بهبودی زخمها ، ناتوانی جنسی مانند  مختل شدن فاز تحریک پذیری، ارگاسم و کاهش میل جنسی (1998 Trecroci etal) ، تأخیردر بلوغ اووسیت، اختلال در سیکل قاعدگی (1989  Diamond etal) ، کاهش اندازه بــــارداری (Fairburn etal 1982)، اختلال در نعوظ و انزال، کاهش تحرک و افزایش اشکال غیرطبیعی اسپرم (Vignon etal 1991 ) ، کاهش سلولهای سرتولی و لیدیگ ازعلایم بالینی بیماری دیابت شیرین نوع II می باشد (2000 Luca etal ).

   پرخوری و عدم تحرک که منجر به چاقی و افزایش وزن می گردد، استرس ، حاملگی، فشار خون بالا، بهره گیری از بعضی داروها مثل قرص های ضد بارداری، داروهای ادرارآور، سن 45 سال و بیشتر، اضافه وزن و شاخص بالای چربی، کلسترول بالا، داشتن پیش زمینه بیماری در دوران بارداری، پیش زمینه وجود بیماری در اعضاء خانواده از عوامل افزایش دهنده خطر دیابت شیرین نوع II می باشد. رژیمهای با چربی زیاد نیز سبب ایجاد مقاومت به انسولین می گردد. عوارض دیابت نوع II در صورت عدم کنترل مناسب شبیه دیابت نوعI می باشد (1998 Goldberg etal) .

   علل دیگرایجاد دیابت شیرین عبارتند از :

–  ناهنجاریهای میتوکندریایی و عواملی که تحمل گلوکز را مختل می کنند.

– بیماریهای برون ریز پانکراس که متعاقب آن اکثر جزایر پانکراس تخریب می گردد.

–  هورمون هایی که بر ضد انسولین اقدام میکنند.

–  عفونت های ویروسی که در تخریب جزایر پانکراس موثرند (2006 Guyton etal ).

 ارتباط سرخجه مادرزادی با بروز دیابت کاملاً مشخص شده می باشد پس واکسیناسیون سرخجه برای دختران در آستانه ازدواج کاملاً ضروری می باشد (1998 Rabinocitch etal ) . عدم بهره گیری از شیرگاو و به جای آن بهره گیری از شیرمادر تا 2 سالگی از بروز دیابت جلوگیری می کند (1992 Karam etal ) .

 ـ1ـ2ـ1ـ  تدابیر لازم جهت  پیشگیری اولیه از ابتلا به دیابت شیرین نوع II

  ـ تغییر رژیم غذایی : کاستن از مصرف قندهای ساده و مصرف فراوان سبزیجات فیبردار در کاهش ابتلا به دیابت تأثیر دارد.کاستن از اندازه غذای مصرفی ، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. زیرا ارتباط چاقی با بروز دیابت مشخص شده می باشد و بویژه تجمع چربی در ناحیه شکم با بروز دیابت ارتباط نزدیکی دارد و پس کاستن از وزن سبب پیشگیری از پیشرفت دیابت می گردد (1998 Goldberg etal).       

  ـ افزایش فعالیت فیزیکی :  ورزش، حساسیت به ا نسولین را افزایش می دهد و سبب افزایش ورود گلوکز به داخل سلولهای عضلانی می گردد. افرادی که مشاغل پرتحرک دارند، کمتر به دیابت مبتلا می شوند. انجام ورزش در افراد دیابتی پیشرفت بیماری را به تأخیرمی‏اندازد (1998 Dornhorst etal ).

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

2ـ1ـ3ـ  دیابت بارداری[2]

   این نوع دیابت در طول بارداری رخ می دهد و بعد از تولد نوزاد از بین می رود. افراد مبتلا به دیابت بارداری بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع II در ادامه زندگیشان هستند. عواملی که خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهند، عبارتند از: سن بالای 25 سال مادر ، سن کمتر از 25 سال در مادران چاق ، ابتلا به سندروم پلی سیستیک تخمدان، نظاره دیابت در یکی از افراد نزدیک خانواده، سابقه تولد جنین مرده و ابتلا به دیابت بارداری در حاملگی های قبلی ،فشارخـــــون بالا، نژاد و تغییرات هورمونی که سبب کاهش حساسیت به انسولین یا افزایش مقاومت به انسولین می گردد  (Guyton etal 2006).

2ـ1ـ3ـ1ـ عوارض دیابت بارداری

 1 ـ هیپرگلیسمی مادری که بیشتر در نیمه دوم بارداری رخ می دهد.  زیرا زنان باردار در هفته های 20 تا 30 بارداری نیاز بیشتری به انسولین دارند و پس از زایمان، نیاز مادر به انسولین سریعاً کاهش می یابد.

 2 ـ فشار خون  بالا      3 ـ سقط[3] ( به ویژه در سه ماهه اول )         4 ـ ناهنجاریهای مادرزادی 
5 ـ هیپوگلیسمی نوزاد          6 ـ ماکروزومی[4] (Guyton etal 2006 )

2ـ2ـ عوارض دیابت بر دستگاه تولید مثل پستانداران ماده

    دیابت نوع I  اقدام جنسی را  تحت تأثیر  قرار می دهد، در حالی که دیابت  نوع II بیشتر یک عارضه منفی روی میل جنسی، توانایی در ارگاسم،  اندازه ترشحات لزج کننده مجاری دستگاه تناسلی و فعالیت جنسی دارد.گمان می گردد که این معضلات به سن ابتلاء به دیابت وابسته می باشد (Trecroci etal 1998) .

درزنان دیابتی، اغلب آتروفی تخمدان ،  تاخیر در بلوغ و ناباروری نظاره شده می باشد (1996  Paula Stein etal). درموش های صحرایی ماده دیابتی ، کاهش باروری ، کاهش وزن تخمدان ، کاهش نسبی تخمک گذاری،کمترشدن تعداد اووسیت ها درهر تخمک گذاری و کاهش پاسخ به گنادوتروپین گزارش شده می باشد (1985 Blades etal).  

       در تحقیقات بالستر وهمکاران(2007) گزارش شده می باشد که اقدام تولید مثل به اندازه زیادی تحت تاثیردیابت وابسته به انسولین می باشد. دیابت سبب تغییراتی در زمان سیکل استروس می گردد که با تغییراتی در اقدام تخمدان همراه می باشد. و به گزارش بستتی وهمکاران(1985) دیابت القایی در موش صحرایی سبب کاهش و یا حتی فقدان تخمک گذاری گردیده می باشد (1985 etal Bestetti ) .

   ازطرف دیگر دیابت نوع I در موش های صحرایی ماده، با افزایش جذب جنینی، ناهنجاری- های مادر زادی و مرگ ومیر نوزادان، باروری را تحت تاثیر قرار می دهد (1989  Diamond etal).

    دیابت سبب کاهش اندازه سطح سرمی  LH وFSH  درحیوانات مختلف شده  می باشد و کاهش سطح سرمی  LH و  FSH با از دست رفتن حساسیت سلول های تخمدانی با این دو هورمون همراه گردیده می باشد (Everett etal 1988) . اولین پیامد اقدام ناقص LH و FSH  روی تخمدان تغییر در توانایی این عضو در سنتز هورمون های استروژن و پروژسترون می- باشد (1985  Bestetti etal ) .

  رشد فولیکولی ، بلوغ اووسیت و رفتاردوره استروس توسط اقدام استروژن تنظیم  می گردد،  در حالی که تخمک گذاری و حفظ بارداری حداقل در مراحل اولیه اساساٌ توسط سیستم پروژسترون کنترل می گردد (1988  Everett etal).  تغییردر محور  هیپوفیز- گناد  ناشی از دیابت، به ایجاد  تغییرات در همه اعمال تخمدان می انجامد (2004 Ballester etal ).

2ـ2ـ1ـ تاثیر دیابت بر فولیکول های تخمدانی مادران دیابتی

  چانگ و همکاران (2005 ) گزارش کرده اند ازدیاد قند خون وکاهش انسولین خون ، اثرسوء بربلوغ اووسیت ها وتکامل آنها دارد وآن را عامل کوچکتر بودن اندازه اووسیت ها و فولیکول- های تخمدانی در حال تکامل و مرگ سلولی فولیکول ها گزارش کرده اند، علاوه  بر این اووسیت ها ممکن می باشد فعال نباشند. بر اساس نتایج این محققین، افزایش قند خون چه بصورت کوتاه مدت وچه دراز مدت، صدمه ی قابل توجهی روی تکامل اووسیت بالغ  از قبیل کندی رشد ، تاخیر در بلوغ، افزایش مرگ سلولی در سلول های گرانولوزای اطراف اووسیت دارد (Chang etal 2005 ) .

   به گزارش گاریس وهمکاران (1982 )، دیابت سبب کاهش تعداد کل فولیکول ها و همچنین افزایش اندازه فولیکول های استحاله شده تخمدان در هامستردیابتی در مقایسه با گروه سالم گردیده بود. علاوه براین تمامی هامستر های دیابتی دچار فقدان سیکل جنسی شده  بودند و اظهار نمودند که عملکرد محور هیپوتالاموس –  تخمدان در هامستر های دیابتی دچار اختلال  می گردد.  این محققین هیچ تفاوت معنی داری از نظر وزن بدن ، وزن مغز و یا تخمدان بین دو گروه کنترل و دیابتی نظاره نکردند. بر اساس گزارش آنها همه هامستر های گروه کنترل سیکل استروس چهار روزه نشان می دادند، در حالی که گروه دیابتی فاقد سیکل جنسی بودند (Garis etal 1982 ) .

 گاریس و همکاران (1982) بین دو گروه سالم و دیابتی،کاهش معنی داری در تعداد فولیکول های اولیه ،ثانویه و جسم زرد و افزایش معنی داری در تعداد فولیکول های آترزی یافته[5] در گروه  دیابتی نظاره کرده اند،آنها اعلام داشتند پایین بودن سطح پروژسترون سرم در هامستر های دیابتی دال براین می باشد که جسم زرد در هامستر های دیابتی کاملا فعال نمی باشد. این محققین به منظورتشخیص ناتوانی اقدام جسم زرد هامستر دیابتی ، اندازه لیپید موجود در سلولهای لوتئال را با گروه کنترل مقایسه و اعلام نمودند در حیوانات دیابتی، کاهش لیپید سلول های جسم زرد  همراه با کاهش معنی داری در سطح پروژسترون سرم نظاره می گردد (Garis etal 1982 ) .

چانگ و همکاران (2005) در مورد تأثیر دیابت نوع اول ( حاد و مزمن) بر روی رشد و تکامل اووسیت و لقاح  و عاقبت جنین گزارش نمودندکه دیابت مادر روی تکامل رویان در مرحله قبل

 از لانه گزینی و نتایج بارداری، لطمات تأثیرگذاری در هر دو حالت حاد و مزمن دیابت وابسته به انسولین داشته می باشد. این محققین اعلام داشتند که هیپرگلیسمی حاد، کاهش انسولین سرم خون و هیپرگلیسمی مزمن ناشی از دیابت وابسته به انسولین سبب میگردد تا اووسیتهای بالغ  به اندازه قابل توجهی در مقایسه با اووسیت های گروه کنترل، کوچکتر باشند و بصورت معنی- داری تعداد زیادتری از اووسیت های گروه کنترل نسبت به اووسیت های گروه دیابتی در جهت بلوغ میوزی پیشرفت داشته باشند (Chang etal 2005 ) .

چانگ و همکاران (2005) پس از مطالعه الکترومیکروگراف های سلول های لوتئال، گزارش کردند که لیپید موجود در سلول های لوتئال هامستردیابتی در مقایسه با گروه کنترل سالم به اندازه زیادی کاهش یافته بود. بر اساس نتایج بدست آمده، این محققین براین گمان بودند که محور هیپوتالاموس – تخمدان در حیوانات دیابتی دچار اختلال می گردد( Chang etal 2005).

 ارزیابی های کمی و مرفولوژیکی تخمدان های هامستر های دیابتی، نمایانگر این بود که از تعداد فولیکول های اولیه ای که درحال تکامل و افزوده شدن به جمعیت فولیکول های ثانویه بودند، درمقایسه با گروه کنترل سالم کاسته شده بود. این مشاهدات بیانگر این حقیقت بود که تعداد فولیکولهای آترزی یافته درتخمدان گروه دیابتی بیشتر از گروه کنترل سالم می باشد. همچنین نظاره گردید که فعالیت بافت لوتئال در هامستر دیابتی کاهش یافته و پس سطح پروژسترون سرم در این گروه در مقایسه با گروه کنترل سالم بصورت معنی داری پایین بوده می باشد (Gougeon 1996 ).

تعداد صفحه :86

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : بررسی کارایی و مکانیسم تأثیر اوجنول در تعدیل فعالیت خودبخودی

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: زیست شناسی