جستجو در سایت :   

دانشگاه علوم و تفسیر قرآن کریم

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته الهیات

موضوع:

مطالعه اشتراک آموزه های شرایع الهی از منظر قرآن

استاد راهنما:

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای صادقی فدکی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب:

فهرست مطالب… ‌أ

مقدمه. 1

کلیات… 2

1ـ1ـ اظهار مسئله. 2

1ـ2ـ ضرورت و اهمیت پژوهش.. 3

1ـ3ـ پیشینه پژوهش.. 4

1ـ4ـ سؤال اصلی.. 5

1ـ5ـ سؤالات فرعی.. 5

1ـ6ـ فرضیه. 5

1ـ7ـ پیش فرض…. 5

1ـ8ـ اهداف پژوهش.. 6

1ـ9ـ روش پژوهش.. 6

1ـ10ـ سازماندهی پژوهش.. 7

فصل اول:

اصطلاحات و مفاهیم. 8

1-1- دین.. 9

1-2- شریعت… 12

1-3- ملت… 15

1-4- منهاج.. 17

1-5- اصول دین.. 18

1-6- فروع دین.. 19

فصل دوم: تعدد شرایع الهی و دیدگاه‌های عالمان در این‌باره 21

بخش اول: تعداد شرایع الهی.. 22

2ـ1ـ1ـ شریعت حضرت نوح×.. 28

2ـ1ـ2ـ شریعت ابراهیم×.. 33

2ـ1ـ3ـ شریعت حضرت موسی×.. 37

2ـ1ـ4ـ شریعت حضرت عیسی×.. 42

2ـ1ـ5ـ شریعت حضرت محمد |.. 45

بخش دوم: اقوال عالمان درمورد نسخ یا وحدت شرایع.. 52

فصل سوم: اشتراکات شرایع الهی در اصول و فروع. 66

بخش اول: علت های اشتراک آموزه‌های شرایع.. 67

3ـ1ـ1ـ دلائل وحدت شرایع الهی در اصول و فروع. 71

3ـ1ـ1ـ1ـ آیات قرآن.. 71

3ـ1ـ1ـ2ـ روایات.. 81

3ـ1ـ1ـ3ـ عقل: 86

بخش دوم: مصادیق اشتراک شرایع الهی در اصول و فروع. 89

3ـ2ـ1ـ توحید. 90

3ـ2ـ2ـ نبوت.. 93

3ـ2ـ3ـ معاد. 95

3ـ2ـ4ـ نماز 97

3ـ2ـ5ـ زکات.. 99

3ـ2ـ6ـ روزه 101

3ـ2ـ7ـ حج.. 103

3ـ2ـ8ـ جهاد. 105

3ـ2ـ9ـ امر به معروف و نهی از منکر. 108

3ـ2ـ10ـ تحریم رباخواری و غصب اموال دیگران.. 111

3ـ2ـ11ـ ازدواج. 115

3ـ2ـ12ـ تهجد ونماز شب… 118

نتیجه. 120

منابع و مأخذ. 121

فارسی: 121

عربی: 123

چکیده

رسالت بزرگ پیامبران الهی معرفی دین اصیل الهی به بشر بوده می باشد. دینی که شعار اصلی آن تسلیم بودن در برابر خداوند یکتاست. تسلیم بودن در برابر خداوند به این معناست که بشر‌ها غیر از خدا را نپرستند و تابع قوانین و احکام الهی باشند. این قوانین و احکام همان می باشد که به آن‌ها شریعت گفته می گردد:

{لِکُلٍّ جَعَلْنا مِنْکُمْ شِرْعَهً وَ مِنْهاجاً}

شرایع الهی مطابق آن‌چه از آیات قرآن و احادیث اسلامی به دست می‌آید منحصر در پنج شریعت بوده می باشد که عبارتند از : شریعت حضرت نوح، شریعت حضرت ابراهیم، شریعت حضرت موسی، شریعت حضرت عیسی و شریعت حضرت محمد|. آموزه‌های این شرایع شامل اصول اعتقادی یعنی توحید و نبوت و معاد و مسایل عبادی و عملی اعم از واجب و حرام، مستحب و مکروه و مباح می‌باشد.

شریعت‌‌های آسمانی در مبانی و اصول اعتقادی متحد و متناسب بوده‌‌اند و شالوده همه آن‌ها را جهان‌بینی توحیدی تشکیل داده می باشد. اما علاوه بر اصول دین در بسیاری از فروعات دین با یکدیگر اشتراک دارند. در این زمینه آیات فراوانی از قرآن کریم و روایات ماثوره از اهل بیت^ هست که خود دلیل روشنی می باشد که نشان دهنده این وحدت و اشتراک میان شرایع الهی می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

مقدمه
دینداری و پایبند بودن به مجموعه فرامین و دستورهای الهی در همیشه تاریخ برای بشریت مطرح بوده می باشد. این موضوع از اهمیت ویژه‌ای حکایت داشته و دارد به گونه‌ای که قرآن کریم «اسلام» را یگانه دین مورد پذیرش خداوند متعال مطرح می کند و همه بشر‌ها را فراتر از حصار زمان و مکان مورد خطاب قرار می‌دهد و می‌فرماید:

{إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلاَمُ}

«در حقیقت دین نزد خداوند همان اسلام می باشد.»

اسلام دینی می باشد که تمامی پیامبران الهی به آن دعوت نموده‌اند و شعار اصلی آن تسلیم بودن در برابر خداوند یکتاست. با این تفاصیل همه انبیاء معاصران خود را به عقاید و اعمالی دعوت می‌کردند که با مراجعه به قرآن کریم و روایات مأثوره از پیامبر| و اهل بیتش در می‌یابیم خطی واحد بر دعوت انبیاء حاکم بوده می باشد به گونه‌ای که این وحدت و اشتراک در میان انبیاء الهی نه تنها در اصول کلی دین بلکه در فروعات آن هم به چشم می‌خورد.

نوشتار حاضر می‌کوشد تا به اندازه بضاعت خویش اشتراک شرایع الهی را از منظر قرآن مطالعه کرده و گامی در جهت روشنایی افکار و موضوعات طرح شده بردارد. این پژوهش در قالب سه فصل کلی اظهار شده می باشد: فصل اول با عنوان اصطلاحات و مفاهیم به مفهوم شناسی بعضی از واژگان می‌پردازد و بعضی از اصطلاحات و واژگان کلیدی مربوط به بحث که در فهم بیشتر مطالب تأثیر عمده‌ای دارد همچون دین، شریعت، اصول دین و فروع دین، تعریف و مطالعه شده می باشد. فصل دوم به تعداد شرایع الهی اختصاص یافته می باشد که به دو بخش تقسیم می گردد. در بخش اول درمورد تعداد شرایع الهی بحث می کند و این که خداوند از آغاز بعثت پیامبران تا ختم نبوت آنان، چه تعداد شریعت را برای هدایت بشر تشریع کرده می باشد و در بخش دوم اقوال عالمان اسلامی را درمورد نسخ شرایع گذشته یا وحدت آن اظهار می کند. فصل سوم به اشتراک شرایع الهی در اصول و فروع اختصاص یافته می باشد که این فصل هم به دو بخش تقسیم شده می باشد. در بخش اول علت های وحدت و اشتراک آموزه‌های شرایع الهی مطالعه شده می باشد و در بخش دوم مصادیقی از این اشتراک و وحدت در میان شرایع الهی اظهار گردیده می باشد. امید می باشد این کوشش ناچیز برای اهل پژوهش سودمند باشد.

تعداد صفحه : 137

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***