جستجو در سایت :   

عنوان : مطالعه تغییرات آپوپتوتیک سلول های سرطانی سینه موش های صحرایی ماده

دانشگاه شیراز

 دانشکده علوم

 پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته ی سلولی – تکوینی جانوری

 مطالعه تغییرات آپوپتوتیک سلول های سرطانی سینه موش های صحرایی ماده تحت تاثیر عصاره هیدروالکلی مریم گلی

 استاد راهنما    

 دکتر ملیحه الزمان منصفی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 چکیده 

   گیاه مریم گلی با ارزش ترین نوع دارویی تیره نعناع و دارای اختصاصات درمانی مهمی می باشد. این گیاه دارای خاصیت تسهیل کننده هضم، ضد تشنج، تب بر، ضد عفونی کننده، کاهش دهنده مقدار قند خون، آنتی اکسیدان و قاعده آور می باشد. در این مطالعه اثر عصاره هیدروالکلی مریم گلی بر بافت پستان طبیعی و توموری مورد مطالعه قرار گرفت. بدین مقصود 46 سر موش صحرایی ماده نژاد ویستار به 4 گروه شامل گروه تیمار شده با آب مقطر (کنترل)، گروه تیمار با عصاره هیدروالکلی مریم گلی و دو گروه القا سرطان تقسیم شدند. گروه کنترل 1 میلی لیتر آب مقطر و گروه دوم عصاره را با غلظتmg/kg  30  وزن بدن به مدت 30 روز به صورت خوراکی دریافت نمودند. سرطان به وسیله 20 میلی گرم DMBA در 1 میلی لیتر روغن کنجد القا گردید. گروه های القا سرطان با آب مقطر و عصاره هیدروالکلی مریم گلی به مدت 30 روز گاواژ شدند. موش های صحرایی در ماه های مختلف تشریح و بافت پستان ناحیه لگنی سمت راست از ناحیه نوک پستان تا ستون مهره از پوست جدا و بر روی لام گسترده گردید. بعد از رنگ آمیزی گسترش ها با کارمین، تعداد جوانه های آلوئولی و لوبول های غده پستانی با میکروسکوپ نوری شمارش گردید. از بافت پستان لگنی سمت چپ و بافت های توموری مقاطع بافتی تهیه گردید و با بهره گیری از کیتTUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase x- dutp nick end labeling) سلول های آپوپتوتیک با میکروسکوپ نوری مطالعه گردید. تعداد جوانه های آلوئولی و لوبول ها در موش های صحرایی گروه تیمار با عصاره و گروه کنترل سرطان نسبت به گروه کنترل از افزایش معناداری برخوردار بود. این شاخص ها در گروه سرطانی تیمار با عصاره نسبت به گروه کنترل سرطان و گروه تیمار با عصاره کاهش معناداری نشان داد. سلول های توموری بافت پستان در گروه سرطانی تیمار با عصاره نسبت به گروه کنترل سرطان واکنش بیشتری با کیت TUNEL نشان دادند. پس اندازه سلول های آپوپتوتیک تومورهای سرطانی تیمار شده با عصاره مریم گلی در مقایسه با گروه کنترل بیشتر بود. نتایج بیانگر اثرات بازدارنده عصاره هیدروالکلی مریم گلی بر رشد پیشرونده آلوئول های پستان و سلول های سرطانی پستان می باشد.

 مفهوم سرطان

   سرطان به عنوان یکی از معضلات جوامع بشری با تهدید بشر ها در تمام گروههای سنی سبب خسارات مالی و جانی فراوانی می گردد که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. این بیماری با تغییر شکل غیرطبیعی سلولها و از دست رفتن فرق سلولی مشخص می گردد و همچنین به عنوان یک بیماری فلج کننده و صعب العلاج در جامعه تلقی  شده و فرد متعاقب تشخیص آن دچار معضلات جسمی، روانی و اجتماعی زیادی می گردد که ممکن می باشد باعث اختلال در طریقه کیفیت زندگی وی گردد (Bamshad & Safikhani., 2006).کورنر معتقد می باشد که واژه سرطان به گروهی از بیماری ها اختصاص داده شده می باشد که خصوصیات نسبتا مشترک دارند و این بیماری می تواند بافت ها و اندام های مختلف بدن بشر را درگیر کند (Corner & Balileyc., 2001).

   سه نوع عامل به تنهایی و یا به گونه مشترک خطر ایجاد سرطان را در یک فرد افزایش می دهند که این سه عامل عبارتند از: چگونگی زندگی٬ محیط و وراثت. تخمین زده می گردد که چگونگی زندگی و عوامل محیطی تقریبا در 90 درصد موردها در ایجاد سرطان دخالت دارند. این عوامل رفتارهایی هستند که هر فردی بر روی آن ها تا حدودی کنترل دارد مثل مصرف دخانیات٬ رژیم غذایی٬ بهره گیری از الکل، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و بهداشت عمومی و فردی. بدین ترتیب گویا که سرطان ها قابل پیشگیری هستند .(Etebary et al., 2002)

   در خصوص پیشگیری از سرطان ها لازم می باشد عموم جامعه ازعلایم هشدار دهنده آنها اطلاع داشته باشند. این علائم شامل تغییر در دفع ادرار و مدفوع٬ زخمی که به راحتی خوب نشود و خونریزی غیر طبیعی٬ اشکال در بلع و هضم٬ تغییر در خال ها و زگیل ها٬ سرفه های خشک و صدا دار و کاهش سریع وزن بدن استet al., 2004)  (Waller. تشخیص به موقع سرطان می تواند مرگ و میر را کاهش دهد و در این راستا بایستی به تأثیر و اهمیت آگاهی از هفت علامت هشدار دهنده سرطان توجه نمود .(Black & Hawakes., 2009)

   بار جهانی سرطان به علت پیری، رشد جمعیت، همچنین رفتارهای پرخطر بخصوص سیگار کشیدن و عوامل محیطی مختلف در حال افزایش می باشد (Jemal et al., 2011, Ieaa., 2011). امروزه سرطان دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان به شمار می آید (www.who.int/mediacentre/news/releases/2005). در کشور هایی که از شیوه غربی پیروی می کنند٬ در حدود نیمی از مرگ ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی و در حدود یک چهارم مرگ ها به دلیل سرطان رخ می دهد. در نتیجه سرطان به عنوان یک مشکل مهم سلامت عمومی به شمار آمده و دولت ها را تحت تاثیر قرار می دهد (Boyle & Langman., 2000). در ایران نیز سرطان پس از بیماری های قلبی و عروقی٬ حوادث و سوانح سومین علت مرگ و میر به شمار می آید  .(Alizadeh et al., 2000)

1 2آمار سرطان

   پیش بینی ها از طریقه رو به رشد تعداد مبتلایان به سرطان در جهان حکایت می کند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی  (WHO)انتظار می رود که آمار ابتلا از 10 میلیون نفر در سال 2000 به 15 میلیون نفر در سال 2020 خواهد رسید. شیوع بالای سرطان در ایران و کاهش سن ابتلا به این بیماری سخت و پر هزینه باعث شده که بر خی از متخصصین سرطان شناسی از اصطلاح سونامی سرطان برای نشان دادن شدت خسارت های مالی و جانی این بیماری در کشور بهره گیری کنند. طبق بر آورد سازمان بهداشت جهانی  (WHO)سالانه حدود 70 هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند. بر اساس آمار این سازمان در سال 1386 شمار مبتلایان به سرطان در کشور 70 هزار نفر بوده می باشد.

1 3 سرطان پستان

   سرطان پستان یکی از شایعترین انواع سرطان ها می باشد و علیرغم پیشرفت هایی که در تشخیص زود هنگام و درمان این بیماری صورت گرفته می باشد٬ همچنان یکی از علل مهم مرگ و میر در بین زنان می باشد (Mirmalek & Elhamkani., 2009). سرطان سینه بیماری می باشد که در آن سلول های بدخیم از بافت سینه منشا گرفته و به گونه نا منظم و فزایندهای تکثیر می یابند و بدون اینکه موجب عکس العمل تدافعی و تجمعی در سیستم ایمنی بدن شوند٬ از آن عبور می کنند. سرطان سینه اکثر اوقات به صورت یک توده بدون درد و سفتی در قسمت فوقانی و خارجی سینه شروع می گردد و به گونه کلی می تواند در هر جایی از سینه مانند نوک آن ایجاد گردد. سرطان سینه ممکن می باشد به غدد لنفاوی ناحیه گودی زیر بغل سرایت کرده و بعد از آن در سر تا سر بدن گسترش پیدا کند (عنصری و رعنا پور، 1390).

   سرطان پستان 16 درصد کل سرطان زنان را تشکیل می دهد و شایعترین سرطان زنان در جهان می باشد accessed oct. 2010)/.(www.who.int طبق آمار جهانی از هر 100 هزار نفر٬ 80 نفر به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری دومین علت مرگ ناشی از سرطان زنان بعد از سرطان ریه به شمار رفته (Ries et al., 2005) و سالیانه موجب مرگ 519 هزار نفر در جهان می گردد که بیش از 70 درصد موردها در کشورهای دارای وضعیت اقتصادی پایین و متوسط رخ می دهد  .(World Health Organization accessedOct.2010)

   اندازه بقا سرطان پستان در بین کشورهای جهان بسیار متفاوت می باشد به طوری که در آمریکای شمالی٬ سوئد و ژاپن 80 درصد٬ در کشور های با درآمد متوسط 60 درصد و در کشورهای دارای درآمد پایین کمتر از 40 درصد متغییر می باشد Coleman et al., 2008)) که ناشی از عدم وجود برنامه های تشخیص زودرس و کمبود تسهیلات تشخیصی و درمانی کافی در کشورهای با درآمد پایین می باشد.

   ایران یکی از کشورهایی می باشد که اندازه بروز سرطان پستان کمتری نسبت به بقیه کشورها دارد اما افزایش اندازه بروز آن در سال های اخیر این بیماری را به عنوان رایج ترین بدخیمی در میان زنان ایرانی نشان داده می باشد(Mousavi et al., 2007) . بر اساس آخرین گزارش نظام ثبت سرطان کشور در سال٬1387 سرطان پستان با فراوانی نسبی 8/24 درصد از سرطان زنان٬ شایعترین سرطان این جنس را تشکیل می دهد. سن ابتلا به سرطان پستان در ایران 10 سال زودتر از کشورهای پیشرفته بوده به نحوی که شایعترین سن ابتلا در ایران 54-45 سال می باشد (Sadjadi et al., 2009).

1 4 گیاهان دارویی و سرطان

   طب سنتی ایران از پایه های قدیمی علم طب و حاوی اطلاعات گرانبها در بکارگیری گیاهان در درمان می باشد. استقبال گسترده ای از طب سنتی و داروهای گیاهی در زمینه های مختلف علوم پزشکی صورت گرفته می باشد که علت آن٬ کاربرد گیاهان به عنوان دارو از قرن های پیشین می باشد ((Fabrican & Farnsworth., 2001. بهره گیری از طب سنتی یکی از راه های دستیابی به داروهای جدید می باشد در حال حاضر 119 دارو با منشا گیاهی هست که تنها از 90 گونه از بین 000/250 گونه شناخته شده٬ به دست آمده می باشد (Farnworth., 1990). اما جستجوی سیستماتیک بر روی مواد موثره این گیاهان و تمامی بیماریها امری بسیار طولانی٬ هزینه بر و محال می باشد (Farnworth., 1990). پس تکیه بر آموزه های بومی یکی از استراتژی های مقبول در دنیا در کشف٬ کاربرد و پژوهش در مورد گیاهان دارویی می باشد. پس با در نظر داشتن روش های درمان دارویی طب سنتی ایران٬ یافتن منابع جدید دارویی از مراجع این دانش در درمان بیماری سرطان پستان ضروری گویا.

1 4 1 – گیاه مریم گلی

   گیاه مریم گلی با نام علمی (Salvia officinalis) متعلق به خانواده نعناعیان (Lamiaceae) می باشد. در زبان فارسی به این گیاه مریمی و مریم گلی می گویند. در کتب سنتی و عربی مریمیه٬ شالبیه و مریمیه صغیره٬ به فرانسوی  Saugeو به انگلیسی Common sage می نامند. این خانواده حدوداً شامل 700 گونه در جهان می باشد)  Heywood., 1985, Evan., 1996, Grainger & .(Wichtl., 2001 بعضی از گونه های این گیاه شاملSalvia acuminate, Salvia absconditiflora, Salvia aequidistan می باشد. این جنس پراکندگی وسیعی در فلور گیاهی کشورمان داشته به طوری که تا کنون حدود 58 گونه گیاه مریم گلی در ایران شناسایی و گزارش شده می باشد که از این میان تعداد بالغ بر 17 گونه اندمیک می باشد .(Rechinger., 1967)

1 4 2 –  مشخصات گیاه شناسی

   مریم گلی٬ گیاهی گلدار٬ نهاندانه٬ دولپه ای و بوته ای شکل و چند ساله می باشد .طول این گیاه به 30 تا 60 سانتی متر می رسد٬گلهای آن فقط دو پرچم دارد و به رنگ سفید یا آبی مایل به بنفش می باشد و سه یا چهار تای آن ها پهلوی هم قرار می گیرند. برگ های متقابل به رنگ سبز روشن (به علت دارا بودن تارهای کوتاه وسفید رنگ)٬ ضخیم و دارای شبکه ای از رگبرگ ها می باشد. این رگبرگ ها در سطح تحتانی پهنک برگ به وضع برجسته با ظاهری کاملاً مشخص جلوه می کند. برگ های قسمت زیرین آن دارای دمبرگ نسبتاً بلند و برگ های بالائی کوچک و نوک تیز می باشد. میوه کپسول و به رنگ قهوه ای روشن یا قهوه ای تیره می باشد (درویش٬ 1346; زرگری، 1371) (شکل1-1). این گیاه به صورت خودرو در اماکن خشک و سنگلاخی و دامنه های بایر غالب نواحی آسیا وشمال آفریقا می روید. مناطقی که از نظر کشت مناسب گزارش شده می باشد عبارتند از استان فارس و خراسان (زرگری، 1371).

   پرورش مریم گلی بایستی در زمینهای اصلاح شده، قابل نفوذ، حاصلخیز و نسبتا” مرطوب صورت گیرد. بهترین رشد آن در خاکهای رسی غنی و زهکش دار صورت می‌گیردو اراضی رو به آفتاب را ترجیح می‌دهد. گیاهی می باشد مدیترانه‌ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیازدارد. مقاومت آن به گرما زیاد می باشد. این گیاه در زمستان در دمای پایین تر از ۱۵- درجه سانتیگراد دچار سرمازدگی شده و طی ۶-۵ روز خشک می گردد. هوای گرم وخاک هایی با بافت متوسط که حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشند برای رشد آن مناسب بوده و در افزایش مواد موثره گیاه تأثیر زیادی دارد. خاکهای شنی و فقیر از عناصر غذایی، مناطق سرد و رطوبت فراوان از عوامل محدود کننده رشد این گیاه هستند. محدوده pH خاک برای کشت مریم گلی ۲/۸-۹/۴ می باشد که pH مناسب آن ۴/۶ می‌باشد. این گیاه ۷- ۵ سال عمر می کند و تا ۴ سال بازدهی اقتصادی دارد.

1 4 3 – خواص و کاربرد گیاه مریم گلیشکل 1 – 1 – گیاه مریم گلی A) شکل گیاه B ) شمای کلی گیاه  C) برگ گیاه

   این گیاه با ارزش ترین نوع دارویی تیره نعناع و دارای اختصاصات درمانی مهمی می باشد. برگ آن به علت دارا بودن اسانس و تانن مقوی می باشد. به علاوه دارای خاصیت تسهیل کننده هضم، ضدتشنج، تب بر، ضدعفونی کننده،کاهش دهنده مقدار قند خون و قاعده آور می باشد (Levey., .(1993, Silvabrum et al., 2001 همچنین این گیاه در درمان بیماری های نقرس، رماتیسم مزمن، آلزایمر، سرگیجه های عصبی، سردردهای با منشای عصبی یا ناشی ازسوء هاضمه، سرماخوردگی و دردهای ناحیه شکمی اثرات نافع دارد  ) Levey., 1993, Yoshikawa et al.,  .(2000, Silvabrum et al., 2001

   در بعضی نواحی نیز آن را جهت معطر ساختن سرکه، گوشت و سس به کار می برند و ترکیبات موجود در عصاره آن نیز اثر آنتی اکسیدانی دارند  Yinrong & Yeap., 2001, Wong & Kitts.,) (2006, Duling et al., 2007.

1 4 4 – ترکیبات شیمیایی

   برگ گیاه مریم گلی در مقایسه با سایر گونه ها بیشترین مقدار اسانس را تولید می کند که طبق مطالعات مورفولوژیکی مربوط به چهار نوع متفاوت غده ویژه تری کوزوم بر سطح برگ های گیاه می باشد.(Hohmann & Blunden., 2003)  اسانس مریم گلی بر اساس نوع گونه، سن گیاه و تحت فاکتورهای محیطی مانند نور و درجه حرارت تغییر می کندLu & Foo.,)  .(Sayyah et al., 2002, 2002). ترکیبات اسانس برگ گیاه مریم گلی شامل فلاون ها، فنولیک اسید، گلیکوزیدهای فنیل پروپانوئید، تری ترپنوییدها و دی ترپن ها که شامل فنولیک و کوئینوایدال می باشد(Grando et al., 1993)  و از ترکیبات این گیاه می توان به آلفا – توجون (48/41%)، بورنئول (88/3%)، 1و 8 سینئول (94/7 %)، بتا – توجون (75/6%)، کامفن (46/3%)، آلفا پینن (24/3%)، بتا – پینن (25/2%)، آلفا هومولن (64/2%) تصریح نمود .(Alizade & Shaabani., 2012) همچنین اسانس بعضی گونه های مریم گلی خواص آنتی اکسیدان و محافظت کننده کبدی دارد، هر چند که پتانسیل اثرات محافظ کبدی اسانس برگ گیاه مریم گلی هنوز ناشناخته باقی مانده استCarr &)       (Nagy., 1993  .گزارش شده می باشد که عصاره و اسانس مریم گلی هر دو کاهنده فشار خون بوده و خواص ضد افسردگی، ضد التهاب، ضد اسپاسم دارند .(Asongalem et al., 2004) طبق تحقیقات به اقدام آمده این گیاه به خاطر دارا بودن درصد بالای ترکیبات فنولیک و فلاونوییدی به عنوان ترکیبات ضد التهاب، ضد تشنج و آنتی اکسیدان شناخته شده می باشد.(Millan., 1999, Levey., 1993)

  5 اهداف پژوهش

   پرورش گیاهان دارویی در ایران از موقعیت خوبی برخوردار می باشد و عوارض جانبی و سمی گیاهان دارویی (درصورت کاربرد صحیح)، در مقایسه با داروهای شیمیایی صناعی، بسیار ناچیز و در بسیاری موردها، قابل چشم پوشی می باشد. بر این اساس، کوشش شده می باشد تا با مطالعه ی تأثیر عصاره ی هیدروالکلی مریم گلی، بتوان اثر ضد سرطان پستان آن را مورد مطالعه قرار داده و در صورت اثبات، این خود مقدمه ای جهت مطالعه های بعدی و زیربنایی برای امکان کاربرد آتی آن به عنوان یک داروی ضد سرطان مستقل و یا همراه با دیگر ترکیبات ضد سرطان می باشد.

تعداد صفحه :98

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : بررسی تأثیر بربرین بر روی آسیب­های عملکردی و بافتی پانکراس

قیمت : 14700 تومان

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: زیست شناسی